Arts & Crafts Design Award, The Legacy Award Alliages a Athens Jewelry Week - to jsou soutěže, kterých se Lucie v poslední době zúčastnila, a na každé z nich slavila úspěch. A co plánuje dál?
Designové šperky Lucie Houdkové jsou oblíbené nejenom u nás, ale také v zahraničí. Nechybějí na různých mezinárodních přehlídkách a soutěžích, kde už získaly nejednu cenu. Například v roce 2017 byly oceněny její brože z kolekce Deep na Legnickém šperkařském festivalu. Konkrétně se jednalo o speciální cenu poroty Inhorgenta Munich Award. O tom jsme už před časem psali.
Oblíbenou kolekci Deep, ve které najdete brože, prstýnky nebo náušnice, Lucie doplňuje o nové varianty. Tvoří ji řada Black/White zhotovená ze speciálního kartonu Touché® a řada Deep in color z elegantního potahového materiálu Corvon. Vloni s touto kolekcí zvítězila v mezinárodní designérské soutěži Arts & Crafts Design Award a několik cen si na své konto připsala i letos. V květnu stihla The Legacy Award Alliages, a pak následoval Athens Jewelry Week. O tom, jaké to bylo, jsme si s Lucií popovídali a také nám prozradila, co ještě letos chystá.
Moc děkuji, jsou určitě velké, každá soutěž nebo výstava má vlastní podmínky, které musíte splnit.
Je to mezinárodní soutěž, která se koná každý rok. Zaměřuje se na podporu nových nápadů v oblasti designu a užitého umění. Hodnotí se tu šperky, keramika, sklo a další umělecké produkty.
Tato soutěž není rozdělená na kategorie. Dá se tedy říct, že v celé soutěži.
Chtěla jsem vytvořit šperky, které se budou chovat jako živé organismy. Ráda se potápím a mojí velikou inspirací je mořská fauna a flóra. Šperky, které vyrábím, se skládají z papírových lamel a ty jsou různě variabilní. Vyzývají potenciálního nositele k účasti na různých podobách šperku. Lze je přetvořit od tvarů do sebe uzavřených po dynamické formy, směřující do prostoru. Tvary mohou připomínat vlnící se ramena korálových polypů, které se ladně proměňují pohybem imaginárních podmořských proudů.
Bylo to už podruhé. Poprvé to bylo asi před třemi lety, ale tehdy jsem se přihlásila s jinou prací. Byly to šperky vyrobené navíjením plastových pásek.
Ano, soutěž se jmenuje The Legacy Award a konala se 18. května. Jedná se o aktivitu jednoho francouzského galeristy/sběratele/šperkaře. Je jím Juan Riusech z organizace Alliages, která podporuje současný umělecký šperk. Vybírá výtvarníky pro svoje výstavy a jezdí je propagovat na všechny vyhlášené šperkařské události. Už čtvrtý rok dává dohromady sbírku současného šperku, pro kterou našel místo v muzeu Espace Solidor v Cagnes-sur-Mer. Šperky z The Legacy Award se vždy stanou součástí této stálé expozice.
Je to cena za technické provedení.
Většinou jsou všichni nadšení, jak jde mé šperky transformovat/měnit jejich tvar. Proto si myslím, že je zaujal právě tenhle technický prvek.
Ano, jsou vystavené až do 6. října v muzeu Espace Solidor v Cagnes-sur-Mer.
Do Francie jsem jezdit nemusela, jedná se o menší událost, kde není nutná přítomnost autorů. Samozřejmě, kdybych byla zrovna někde poblíž, tak bych se tam ráda jela podívat. Ale v Athénách je přítomnost podmínkou. Moc jsem se tam těšila, protože jsem tam předtím nebyla.
Jako když jedete na dovolenou, jen s kufrem šperků a při výdeji zavazadel doufáte, že kufr neodcestoval někam jinam :D
Athens Jewelry Week 2019 je výběrová přehlídka současného uměleckého šperku, která se letos konala od 22. do 29. května. Skládá se z hlavní výstavy v Benaki Museu, kde vystavují vybraní šperkaři z celého světa (asi 40 účastníků) plus speciální hosté a výherci z předchozího roku. Kromě hlavní výstavy se po celý týden v centru Athén konají různé vernisáže, buď jednotlivých autorů, nebo skupin. Poslední den této přehlídky jsou vyhlášeny a předány ceny účastníkům, kteří jsou součástí hlavní výstavy.
Ano, cen je dohromady 7 a mně se podařilo vyhrát 3 z nich. A to hlavní cenu celé téhle akce AJW Award, potom AJW PUBLIC Award, což je cena veřejnosti, kdy jednotliví návštěvníci i výtvarníci volí svého oblíbeného autora. A třetí cenou je AUTOR Award, což je cena jednoho velmi prestižního časopisu "AUTOR" a stejně pojmenované přehlídky uměleckého šperku, která se koná v Bukurešti v květnu. Příští rok tam budu hostem.
Skvělá!!! Všichni byli moc přátelští a milí :) Já jsem zatím jen "innocent" v téhle oblasti, jak mi řekla jedna 74letá šperkařka :) Teprve se seznamuji s touhle komunitou, ale přijali mě moc hezky.
Byla to řecká šperkařka Elli Xippa, která získala minulý rok cenu veřejnosti Public Award.
Athény jsou celé zajímavé :) přátelská řecká kultura, skvělé jídlo, památky na každém kroku a dotěrné kočky, které vám nedají pokoj ani v 6. patře na terase, když si chcete dát v klidu večeři :D
Největší radost mám určitě z celkového úspěchu v Athénách. Je to neuvěřitelný pocit, když si uvědomíte, že ze všech účastníků vyberou zrovna vás. A potom, když vám chodí gratulovat všichni ti úžasní lidé a říkají, jak moc si to zasloužíte, tak je to neuvěřitelně povzbuzující a víte, že práce, kterou děláte, není zbytečná. Zároveň je to velká odpovědnost pro příští rok, protože moje práce bude na všech propagačních materiálech, takže se musím moc snažit :)
Nedávno mi potvrdili účast v Alliages Legacy Award 2019 v Lille, kde asi třetím rokem dávají dohromady sbírku současných uměleckých šperků z celého světa. Také mám ještě šperky na European Prize v Irsku. Více zatím netuším, ale jsem si jistá, že bych se chtěla v říjnu zúčastnit soutěže Joy v Barceloně, kde jsem byla minulý rok, a byla to skvělá zkušenost. Poznala jsem spoustu skvělých lidí a nasbírala zajímavé kontakty.
Až bude u Lucie zase něco nového, budeme vás informovat. Už teď se těšíme na její další šperky s nezaměnitelným rukopisem. A vy se zatím můžete podívat do galerie, kde najdete vítěznou kolekci, ocenění ze soutěže Arts & Crafts Design Award a malou reportáž z Athens Jewelry Week.