Markéta Tycová vytvořila v rámci své diplomové práce nové písmo, které vychází z písma historického, ale hodí se pro použití v současnosti. Prezentuje ho na krásných plakátech a v brožurách, které vytvořila z Colorplanu.
O této nadějné umělkyni a jejím krásném Herbáři jsme psali vloni. Už tenkrát říkala, že pracuje na novém písmu a slíbila, že až bude hotové, ozve se nám - a slib dodržela.
Jen pro připomenutí, Markéta vystudovala grafický design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Na diplomové práci Obrazová kompozice na téma typografie měla to štěstí spolupracovat s prof. Rostislavem Vaňkem a vedení se ujala doc. MgA. Kristina Fišerová. Téma je to neobvyklé, zajímalo nás, co stálo za nápadem tvorby nového písma.
Markéta vysvětluje, že grafický design vnímá jako komunikaci a nejbližším způsobem komunikace jsou pro ni tištěná média. Chtěla vytvořit písmo, které bude prezentovat jako obrazové kompozice.
"Inspirací a prvotním impulsem k tvorbě nové abecedy byla rytina Müllerovy mapy Čech z roku 1720. Názvy osad vesnic a měst jsou v mapě psány kurzivou citující dobová písma – přechodové antikvy. Lze na nich najít obdobu liter Philippa Grandjeana (1702), J. M. Fleischmanna (1732) ale i celé řady dalších."
Nová abeceda není rekonstrukcí daných liter, ale volnou inspirací práce kartografa Jana Kryštofa Müllera z Norimberku a vynikajícího augšpurského rytce Michala Kauffera. Nově vzniklé písmo je digitalizováno ve dvou základních řezech, jako verze Book a Black.
Pro brožury si Markéta vybrala Colorplan v gramáži 175 g a několika odstínech. Jsou mezi nimi Park Green, Azure Blue, Harvest, Citrine, Vermillion, Smoke a Ebony. Tím, že jsou poskládané z různých kombinací barev, je každá unikátní.
Jak nám Markéta prozradila, název Faun emotivně odvodila od jména kotěte – černého kocoura, který
byl aktivním svědkem její práce. Živost společníka se odráží v kaligrafických variantách řady liter,
prohlédněte si je ve fotogalerii.